Czy pamiętacie, co stanowiło ośrodek waszego życia, gdy byliście dziećmi? Perspektywa jest wtedy zupełnie inna. Coś, co dla dorosłych nie ma znaczenia, jest tylko jednym z elementów krajobrazu, dla dzieci może być jedną z najważniejszych rzeczy, bez której nie wyobrażają sobie funkcjonowania.
Tak jest właśnie z tytułowym Drzewem do samego nieba. Miejsce, gdzie mieszkają dzieci – bohaterowie książki, nie należy bynajmniej do pogodnych i atrakcyjnych. Ciasne, zakurzone, biedne, prawie pozbawione zieleni. Ale drzewo – drzewo jest absolutnie wyjątkowe. Wyrasta wysoko, ma gałęzie idealnie nadające się do wspinania i gościnne do siedzenia, bez trudu sięga do okien poszczególnych mieszkań. Na takim drzewie można spędzać całe godziny i ani przez chwilę się nie nudzić.
Oczywiście łatwo odgadnąć, że w książce nie chodzi wyłącznie o wspomnienia z czasów dzieciństwa i beztroskie przygody z podwórka. Drzewo służy tu przede wszystkim za symbol: dorastania, dojrzewania, pokonywania trudności, przyjmowania pierwszych życiowych nauk, sukcesów, ale także porażek i utraty. Dzieci uczą się patrzeć dalej, szerzej, stawiać przed sobą nowe cele, dostrzegać potrzeby nie tylko swoje, ale też i innych. W przypadku książki Drzewo do samego nieba test sprawdzi u uczniów stopień rozumienia lektury i może być wstępem do ciekawej dyskusji o przesłaniu opowieści i o tym, co ona może oznaczać dla każdego z młodych czytelników.