Quizy o książkach

„Pamiętnik z powstania warszawskiego”. Tragedia mieszkańców Warszawy

Trudno ogarnąć rozumem rozmiary tragedii, która spotkała cywilnych mieszkańców Warszawy podczas 63 dni walk powstania warszawskiego. Mordowano ich, torturowano, palono żywcem, odbierano im domy, dobytek, godność i nadzieję. Tysiące ludzi trafiało do masowych grobów i często nigdy już nie odzyskali swoich nazwisk, po wojnie ekshumowani i pochowani bezimienni.

Każdy, kto miał styczność z poezją Mirona Białoszewskiego wie, że jego utwory zawsze były bardzo specyficzne, operowały szczególnymi metaforami i skojarzeniami, wymagały pogłębionej interpretacji. W przypadku prozy nie jest inaczej. Pamiętnik z powstania warszawskiego test stawia przed samym czytelnikiem, ponieważ nie jest łatwo oswoić się mentalnie z rytmem narracji, z przeskokami i dygresjami, ze słownictwem, którym posługuje się autor.

W polskiej literaturze wojennej i wspomnieniowej jest to więc pozycja szczególna i nie każdemu przypadnie do gustu, warto się jednak z tą pozycją zapoznać chociażby po to, by zmienić nieco perspektywę spojrzenia na przebieg powstania warszawskiego, najczęściej poznawanego przez nas na podstawie wspomnień jego walczących uczestników.