To bez wątpienia jedna z najsłynniejszych polskich powieści historycznych. Jej popularność dodatkowo zwiększa jeszcze często przypominany w telewizji film. Krzyżacy przybliżają młodszym i starszym czytelnikom dobrze znane z lekcji historii fakty, przywracając życie i indywidualność bohaterom tamtych wydarzeń.
Na daty i suche fakty patrzy się zupełnie inaczej, kiedy są wkomponowane w interesującą, dynamiczną historię. W Krzyżakach nie brakuje interesujących jednostek, pełnokrwistych i łatwych do zapamiętania. Za ich pośrednictwem przyswajamy sobie krajobraz piętnastowiecznej Polski, obserwujemy dawno zanikłe obyczaje i trudne czasami do zrozumienia przyzwyczajenia, krzepiąc się obrazem czasów świetności i spektakularnych zwycięstw.
Tak postrzegamy to nawet dzisiaj, nietrudno więc sobie wyobrazić, jakie znaczenie miało to dla czytelników odczytujących książkę jako protest przeciwko germanizacji prowadzonej pod zaborem pruskim. W przypadku lektury Krzyżacy test znajomości fabuły zahacza zatem również o przywołane w powieści wydarzenia historyczne, dodatkowo pomagając uczniom w ich utrwaleniu.