Quizy o książkach

„Zdążyć przed Panem Bogiem”. O powstaniu w warszawskim getcie

W 1976 roku dziennikarka Hanna Krall spisała w formie książki wywiad z Markiem Edelmanem, lekarzem, działaczem społecznym i politycznym, a także jednym z przywódców powstania w warszawskim getcie.

Zdążyć przed Panem Bogiem regularnie pojawia się na rozmaitych listach książek, które każdy „musi znać” czy „musi przeczytać”. Należy jednak zaznaczyć, że każdy, kto decyduje się wpisać w wyszukiwarkę hasło Zdążyć przed Panem Bogiem test w poszukiwaniu możliwości sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu lektury, staje przed niemałym wyzwaniem – w tym sensie, że konstrukcja książki jest bardzo skomplikowana, złożona, nielinearna.

Wymaga od czytelnika dużego skupienia i zaangażowania oraz przynajmniej ramowej wiedzy historycznej, łatwiej wtedy zrozumieć pewne odwołania i skróty myślowe. Wspomnienia Marka Edelmana wykraczają zresztą daleko poza okres wojenny – wiele z nich dotyczy jego doświadczeń jako lekarza, są to często rozważania na poły filozoficzne, do czego nawiązuje sam tytuł. Bez dwóch zdań w polskiej literaturze faktu jest to niezwykle cenna pozycja.