Quizy o książkach

„Proces” Kafki. Jak dobrze znasz fabułę książki?

Józef K. znalazł się w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Czeka go proces za przestępstwo, którego szczegółów wcale nie zna. Nikt nie chce mu uświadomić, na czym ono polega i gdzie kryje się wina.

Proces to gorzka i brutalna opowieść o człowieku schwytanym w tryby mielącej machiny, obojętnej i bezdusznej, odpornej na wszelkie emocje i błagania. Kieruje się swoim wewnętrznym rytmem, który trudno pojąć, trudno w nim znaleźć logikę. Niestety, jednocześnie również bardzo trudno z nim wygrać. Nawet ludzie, którzy teoretycznie powinni udzielić Józefowi K. pomocy, są skupieni przede wszystkim na sobie i własnych korzyściach. Pogrążony w niewiedzy bohater staje się coraz bardziej bezradny, zagubiony, przytłoczony. Jego wiara w to, że niewinność i szczerość to gwarancja wolności, z czasem zaczyna się chwiać coraz bardziej.

Test z lektury Proces to dobra metoda dla uczniów, którzy mają przed sobą sprawdzian szkolny z wiedzy o książce i chcą się przekonać, czy nie umknął im żaden szczegół. Prawidłowe rozwiązanie quizu daje pewność, że nic nie będzie nas w stanie zaskoczyć, a każdy klasowy test wypadnie znakomicie.