Quizy o książkach

„Pan Tadeusz”. Skarb polskiej literatury

Litwo, ojczyzno moja… czy jest ktoś, kto nie znałby tych słów? Ktoś, kto nie uczyłby się Inwokacji z Pana Tadeusza na pamięć? Bez wątpienia trudno sobie wyobrazić bardziej „narodowy” utwór, niemal skarb rodzimej literatury.

Oczywiście znajomość Inwokacji nie wystarczy, by rozwiązać związany z epopeją Pan Tadeusz test znajomości lektury. To zatem dobra okazja, by się przekonać, czy poziom naszej wiedzy wykroczył poza tę granicę i czy lekcje języka polskiego nie poszły pod tym względem na marne! Czy znamy wszystkich bohaterów? Wiemy, o co toczył się legendarny spór? Kto dostał czarną polewkę? Jaki mebel kojarzy się natychmiast z postacią Telimeny?

W jakich okolicznościach Tadeusz i Zosia spotkali się po raz pierwszy i jak potoczyły się dzieje ich miłości? Jakie postaci historyczne przewijają się w tle poematu? No i wreszcie jaki taniec połączył wszystkich uczestników zadawnionego konfliktu, by mogli zakrzyknąć – kochajmy się? Znakomite opanowane rymu i rytmu jeszcze dzisiaj zapiera dech w piersiach, dowodząc, jak wyjątkowym poetą był Mickiewicz, który słusznie zasłużył na miano wieszcza i legendy polskiej literatury.