Quizy o książkach

„Pan Tadeusz”. Litwo, ojczyzno moja!

Gdybyśmy brali udział w Familiadzie i przyszło nam odpowiedzieć na pytanie „jaką książkę zna każdy Polak”, to praktycznie pewne, że Pan Tadeusz pojawiłby się w gronie najpopularniejszych odpowiedzi!

Wielu uczniów jeszcze po upływie całych dekad wciąż jest w stanie bez zająknięcia wyrecytować Inwokację. Kunszt, z jakim zostało napisane to dzieło, potrafimy docenić stopniowo, nabierając wrażliwości i dojrzałości. Rozwiązując quiz z lektury Pan Tadeusz test przechodzimy zarówno w odniesieniu do bohaterów i dynamiki łączących ich relacji, jak i do znajomości niesamowicie dopracowanego tła – od historycznego po obyczajowe i przyrodnicze.

Potoczysty rytm wersów sprawia, że każdy szczegół nabiera życia przed naszymi oczami i nawet współczesny czytelnik jest w stanie uświadomić sobie, jak ważna była to dla Polaków lektura w czasach, gdy ujrzała światło dzienne. A dla pewnego latarnika z noweli Henryka Sienkiewicza stała się wręcz powrotem do korzeni i odnalezieniem miejsca, do którego należał i za którym całe życie nieustannie tęsknił.