Różności

Łamigłówki logiczne. Jak skutecznie ćwiczyć umysł?

Mawia się, że rzadko używany mięsień zanika. To oczywiście sytuacja ekstremalna, ale niewątpliwie staje się po prostu mniej sprawny. Dotyczy to również umysłu – trzeba go ćwiczyć, by zachował dobrą formę nawet w późniejszym okresie naszego życia.

Nie brakuje poradników sugerujących rozmaite ćwiczenia zwiększające sprawność mózgu. Sumienność i systematyczność mają tutaj kluczowe znaczenie, ponieważ same zadania nie są wcale skomplikowaną wiedzą tajemną. Zaleca się na przykład przyswojenie dziesięciu słówek w języku, którego nie znamy, albo wykonanie jakiejś czynności inną ręką niż zazwyczaj… proste wyzwania, które dobrze wpływają na funkcjonowanie i świeżość umysłu.

Nieco bardziej wymagające, ale niewątpliwie skuteczne w ćwiczeniu mózgu są łamigłówki logiczne. Niektórzy wręcz za nimi przepadają i uważają za dobrą metodę na odpoczynek i odprężenie. Innym sprawiają nieco więcej kłopotu, potrzeba praktyki, by się odpowiednio wciągnąć i zorientować w mechanizmach logiki. Jako ćwiczenie umysłowe są jednak nieocenione!