Quizy maturalne

Lektury na maturę. Jak dobrze je znasz?

Co roku duża liczba uczniów mierzy się ze stresem, którego doświadczali ich poprzednicy od pokoleń – z egzaminem maturalnym, który stanowi wstęp do dorosłości i pierwszych poważnych decyzji zawodowych.

Im bliżej do tego przełomowego momentu, tym większe zdenerwowanie i presja. Oczywiście część uczniów podchodzi do tego na zasadzie „jakoś to będzie”, zdając się na fart i płynąc z prądem, jednak ci, którym zależy na dobrym zdaniu egzaminu, zazwyczaj dobrze wychodzą na przygotowaniu planu nauki z wyprzedzeniem. Kiedy na horyzoncie jawi się matura, testy z lektur są jednym ze środków przygotowawczych.

Bez znajomości lektur trudno mierzyć się ze sprawdzianami z języka polskiego, pisać wypracowania i prezentacje. Poza tym zdecydowanie lepiej poświęcić nieco więcej czasu i przeznaczyć go na faktyczne przeczytanie lektury, bez polegania na streszczeniach. Wiele z nich zawiera nieścisłości czy wręcz błędy. Po zakończeniu czytania natomiast test znajomości lektury pozwala wygodnie sprawdzić, ile udało się przyswoić i utrwalić sobie wszystkie podstawowe szczegóły fabularne.